Kartal yuvası : Eze

Günlerdir gezdiğimiz her köy başka bir özelliği ile karşımıza çıkıp, bizi şaşkınlığa düşürüp duruyordu. Eze’ye geldiğimizde, dik merdivenleri görünce yine yukarıda bizi nasıl bir süpriz karşılayacak diye merak etmeden edemedik. Kimi yerde sadece 2 kişinin ancak yan yana geçebileceği Arnavut kaldırımlı o daracık yollardan geçip, deniz seviyesinden 427 mt yukarı çıkıp tepeye ulaşınca neden Kartal Yuvası dendiğini anladım: işte EZE ve neredeyse Saint tropez’ye kadar size manzarasını sunan Eze koyu !

Eze köyüne ilk Romalılar yerleşmiş. 1860’da Fransa’nın egemenliğine girene kadar, çeşitli ulusların ve hatta Osmanlıların da işgallerine uğrayarak tarih boyunca tahrip edilip, küllerinden yeniden doğmuş. Friedrick Nietzsche ve daha bir çok ünlüye ev sahipliği yapmış.

Grace Kelly ve Cary Grant’ın oynadığı, yönetmenliğini Alfred Hitchcock’un yaptığı Kelepçeli Aşık romantik gerilim filmi 1955’de burada çekilmiş.

Köyün yapısından olsa gerek ki araba yok. Elektrik 1929’da, su ise 1952’de gelmiş.

Nice’in ilk aristokratlarından Riquier Ailesi’nin evi köyün içerisinde. Tepenin tam yarı yolu üzerindeki Hz. Meryem’in Göğe Yükseliş Kilisesi (Notre Dame) ve saat kulesi yer almakta. 1306 yılına tarihlenen Sainte Croix Şapeli köyün en eski yapısı. 1949 yılında ziraat mühendisi Jean Gastaud tarafından tasarlanan Egzotik Bahçe, onlarca çeşit bitkiyle sizde hayranlık uyandırıyor. Merdivenlerden tırmanmaya devam edin, deniz seviyesinden 427 metre yukarda, tam tepe noktasında “Yeryüzünün Tanrıçaları” konulu kadın heykelleriyle süslenmiş olan Ortaçağdan kalan yarı yıkık kale karşınıza çıkacak. Girişi ücretli. Ancak deniz kızı heykellerini ve muhteşem koyu görmek için ücrete değer.

IMG_8917 DSC_0022 IMG_8943

Küçücük kapıları olan, minik atölyelerin içine girip, galerileri ziyaret edebilir ya da yöreye ait eşyaların satıldığı mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz. Sanki kenarlara sıkışmış gibi gözüken kafelerden birinde ise bir mola vermek en güzeli olacaktır. Eğer bütçe yeterliyse, “Chevre d’Or”- bir şato otel olan bu mekanda kaçırılmayacak bir kahvaltı edebilirsiniz. Bütçe yeterli değilse, “ Le Cactus” şahane manzara eşliğinde nefis krepler yenilebilecek küçük sevimli bir restorant.

IMG_8941 IMG_8936 IMG_8935 IMG_8931

Perşembe günleri kurulan pazara denk gelemediğimiz için üzüldük. Tüm provans seyahatimiz boyunca, çeşitli köylerde bizi karşılayan köyler sanırım bu gezimiz boyunca en aklımızda kalan şey olacaktı.

DSC_0017 DSC_0016 DSC_0020

Sırada parfümün doğduğu köy olan Grasse’ye doğru yola çıkmak zorunda olduğumuz için bu sevimli köye veda edip ayrıldık.

Yolda hepimizin de aklında olan sanırım Eze’nin sloganıydı : “Öldüm ve burada yeniden doğdum!”

Eze haritası

Eze haritası

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s