Taş şehir : Gordes

 

Şunu söylemem gerekir ki,Provans köyleri arasında beni en çok etkileyen köylerden biri Gordes. Köye yaklaştığımızda uzaktan gördüğümüz manzara, Coulon Vadisi üzerine asılmış, birbirinin üzerine yığılmış gibi görünmekte olan bir dolu taş ev oldu.. Adeta dağın tepesinden kürekle bu evleri aşağıya doğru akıtıvermişler gibi.

IMG_8462 IMG_8494 IMG_8495

Köyün içine girdiğimizde ise başka bir aşk başladı. Kendinizi tamamen ortaçağda bir film karesinin içinde hissediyorsunuz. Arnavut kaldırımı döşeli yolları ve aynı renkteki şatolar ve evleriyle sanki kulağınıza efsaneler fısıldanıyor..

Meydandaki dev kale, bugün bir sanat müzesi olarak kullanılmakta. André Lhote, Marc Chagall, Victor Vasarely ve  Pol Mara gibi bir çok sanatçıya aynı zamanda ev sahipliği yapmış bir köy.

 

IMG_8486 IMG_8473 IMG_8469 IMG_8465

 

Tarih boyunca hep önemli olan Gordes de saldırılardan korunmak için diğer köyler gibi tepelere yerleşmiş. Roman döneminden itibaren bir oppidum olan Gordes, Cavallon vadisine geçişte kontrolü sağladığı için tüm çağlarda oldukça stratejik bir konuma sahip olmuş.

IMG_8468 IMG_8466 IMG_8477

Tüm sanatçılar gibi,bizi de kendine hayran bırakan bu büyülü köyü bir sonraki kızıl kayalardan oluşmuş Rosillion köyüne gitmek üzere istemeyerek terk ettik. Ama aklımızda kalan meydandaki heykelin olduğu yerde,  “A good Year” filminde Marion Cotillard’ın garsonluk yaptığı kafede , yeşil sonsuz manzaraya bakan bir balkonda şarap içilmek ve bir daha gelişimizde en azından 1 gece burada kalıp, sabaha bu masalın içinde uyanmak oldu.

2 thoughts on “Taş şehir : Gordes

  1. Pingback: Biri lavanta mı dedi? : Abbaye Notre-Dame de Senanque | mor valiz

  2. Pingback: Biri lavanta mı dedi? : Abbaye Notre-Dame de Senanque | mor valiz

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s