Pazar keyfi : Aix-en-Provence

Otelimizdeki zengin kahvaltının ardından, arabayı Aix-en-Provence’ın merkezinde bir otoparka bırakıp, alışveriş merkezinin ortasına çıktık. Biraz alışveriş yapıp,meydandaki dev çeşmeden yukarı çıkarak   Cours Mirabeau’ya yürüdük. Aix-en-Provence , çeşmeleri ile meşhur ve her köşe başında harika bir çeşme görmeniz mümkün. Cours Mirabeau , kendine adeta çınar ağaçlarından bir tavan yapmış olan kentin bu ana caddesi ve sağlı sollu tüm mağazaları ve restorantları bu caddede bulabilirsiniz. Caddenin arka sokakları ise,görülmesi gerekn Aix’ın eski şehri..

DSC_0043 DSC_0039 DSC_0044

Aix-en-Provence bölgenin en sofistike ve hareketli kenti. Çeşmeleri kadar pazarları ile de ünlü. Halen faal olan termal kaynaklarından dolayı Romalılar, adı “Aix”e dönen kente “Aquae Sextius” adını vermişler.

Kent, bağımsız Provans’ın başkenti olduğu 12. ve 15. yy arasında bir kültür merkezi olarak gelişmiş. 19. yy.’da ise ressam Paul Cezanne ile ünü bir kere daha artmış.

Biz de Cezanne’ın izinden Arnavut kaldırımlı yollardan yürüyerek pazara vardık. Taze meyve ve sebzeler inanılmaz çekici duruyorlardı. Meyve pazarının hemen bitişiğinde, çiçek pazarı ve giysi pazarı da bulunmakta.

IMG_8109 IMG_8118 IMG_8125 IMG_8140 IMG_8145 IMG_8146 IMG_8148 IMG_8154

 

Çiçek pazarındaki renklere aşık olup, katedrale olduğu meydana çıktık.

DSC_0039 DSC_0050 DSC_0054

Katedralde dualarımızı ettikten sonra ,Vendome Dükü’nün aşığı için mimar Pavillion’a yaptırdığı aşk yuvası  Pavillion de Vendome ve muhteşem bahçesini gezdik.

DSC_0069 DSC_0065 DSC_0062

 

Kütüphaneyi bulup,dev kitaplarla fotoğrafımızı çektirdik.

IMG_8424_2

Görülecekler :

  • Cours Mirabeau – Aix’in 1650 yılında inşa edilen görkemli ana bulvarı, çınar ağaçlarının oluşturduğu bir yeşillik tunelidir. Zarif malikaneler, çeşmeler ve kuzey tarafında canlı kafelerle zenginleşmiştir.
  • Atelier Cezanne – 1901 yılından ölümüne kadar Cezanne’in stüdyosu olan mekanda sanatçının aletleri, mobilyaları ve natürmort konuları olduğu gibi korunmuştur. Giriş : 5,50 eur
  • Rue Gaston-de-Saporta –Belediye binasından katedrale doğru uzanan cadde Eski Kent’in ticaretle renk ve hayat bulan en hareketli caddesidir.
  • Quatier Mazarin – Aixli asillerin 17. ve 18. yy’da inşa ettikleri güzel malikanelerin bir kısmı burada yer alır. Küçük sanat galerinin ve antikacılarin bulunduğu sakin bölgede aristokrasinin tüm ağırbaşlı havası hissedilir.
  • Aix pazarı – Salı, perşembe ve pazar günleri kentin bütün eski meydanlarını işgal eder. Place des Precheurs’dan başlaynp Place de Verdun’dan geçip Place de l’Hotel de Ville’e varan sokaklar taze meyve ve sebze, giysi ve antika satan tezgahlarla doludur.

Öneriler

*Place General-de – Gaulle’deki Rotonde çeşmesinin karşısındaki Office de Tourisme’den başlanabilir. Buradan bir broşür edinip , Cezanne’in izleri takip edilebilir.

*Ya da Cours Mirabeau’dan (eskiden Cezanne’in büyükbabasının şapkacı dükkanı; şimdi ise banka olan ) 55 numaraya doğru yürüyüp, küçük Passage Agard’dan Eski Kent’e girilebilir.

*Cezanne’in diğer sanatçılarla buluştuğu 53 numaradaki Café des Deux Garcons’da bir şeyler içilebilir.

*Quartier Mazarin’de şık mağazalar ziyaret edilebilir.

*Badem şekeri ile yapılan “Calisson” tatlısı mutlaka tadılmalıdır.

*Clos de la Violette – Çeşnileri maharetli bir şekilde kullanmasıyla ünlü bir restorant. Füme jambonla kızartılan tekir favori yemeğidir. ( 60 eur’dan fazla)

*Çicek pazarında fotoğraf çekimi mutlaka yapılmalıdır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s