Biri lavanta mı dedi? : Abbaye Notre-Dame de Senanque

Gordes’e aşık olup, aklımızı ve kalbimizi orda bırakarak yola devam ettik. Heyecanımız artmaya başladı çünkü aylardır hayalini kurduğumuz lavanta tarlalarına doğru yola çıkmıştık. Havanın kapalı oluşu moralimizi bir nebze bozsa da, yolda görmeye başladığımız ufak tefek lavanta kümeleri bile yeniden heyecanlanmamıza sebep oluyordu.

IMG_8455 IMG_8525 IMG_8520 IMG_8530

 

Bunlardan biri de yolumuzun üstündeki Lavanta Müzesi oldu.

IMG_8427 IMG_8432 IMG_8442

Minik bir mola verip lavantanın geçmişiyle ve lavanta yağının çıkarılmasıyla ilgili ufak bir bilgi aldık. Müzenin bahçesindeki bir avuç lavanta bile bizi çok mutlu etmişti. Ancak bize lavanta ile ilgili bilgi veren kişiden bu sene yeterli lavanta yetişmediğini, tarlaların ne yazık ki fotoğraflardaki gibi olmadığını öğrendik.

Savignon ve Versole’de daha yoğun tarlalar olduğunu söyledi ancak zamanımız kısıtlı olduğu için güzergahı değiştirmeden Abbaye Notre-Dame de Senanque’a devam ettik.

Geldiğimizde gördüğümüz manzara bize rehberin haklı olduğunu hatırlattı. Yine de hava kapalı ve lavantalar az olsa da, katedrali gördüğümde kendimi aylardır baktığım o fotoğrafın içinde buluverdim. İşte Abbaye Notre-Dame de Senanque’in karşımızdaydı.

IMG_8508

 

Luberon’un mor lavanta tarlalarının çevrelediği Abbaye Notre-Dame de Senanque’in cephesi huzur yaysa da, geçmişi barış dolu değil. 1148 yılında kurulan Senanque, altın çağını görülmemiş bir zenginlik kaynağı olan birçok çiftliğe sahip olduğu 13. Yy.’da yaşadı. Ama 1544 yılında Valdocular tarafından yakılıp, yıkıldı. 1580 yılında veba baş gösterdi. 17. Yy.a gelindiğince bu harap yapıda yalnızca 2 keşiş kalmaktaydı. Fransız devrimi ve 19. Yy manastır karşıtı yasaları da son derece acımasız davrandı. 1970’lerden bu yana manastırın varlıkları Association des Amis de senenque’in himayesinde restore ediliyor ve burada daimi 5 keşiş kalıyor.

Her şeye rağmen çok keyif aldığımız bu katedralden yola çıktık ve çok kısa bir süre sonra tepelerden aşağıya doğru arabayı sürerken ilerde gördüğümüz alabildiğine mor lavanta tarlası bize günün, belki de tüm seyahatin en güzel sürprizini sundu : Lavanta tarlası !

IMG_8616 IMG_8588 IMG_8535

 

 

 

Görülecekler:

 • Sault-en-Provence – Lavantalar, temmuz ve ağustos ayında çiçek açtığında, sarı katır tırnakları, altın rengi başaklar ve beyaz kayalarla birlikte mavi-eflatun renkte bir duvar halısı gibidir. Kasabada bir de lavanta bahçesi vardır. (La Ferme aux Lavandes-giriş ücretli )
 • Abbaye Notre-Dame de Senanque – Lavantalar çiçek açtığında mor tarlalar tarafından kuşatılan Ortaçağ’dan kalma manastır. Giriş: 7 eur
 • Musee International de la Parfumerie, Grasse – Provans’in ıtırlı bitkileri çoğunlukla parfüm endüstrisinde kullanılır. Bu müze, parfümün 3.000 yıllık tarihini hem pratiği hem de moda tarzlari içeren bir biçimde sunar. Müzede Chanel moda evinin ürünlerine ek olarak olarak, Marie Antoinette’in seyahat çantasi da dikkate değer.
 • Valensole Yaylası – Provans’ın sault’tan sonraki ikinci lavanta yetiştirme alanıdır. Mavi ve eflatun renk dalgaları Riez-Digne-les-Bains yolu boyunca devam eder.
 • Domaine de la Citadelle – Film yapımcısı ve siyasetçi Yves Rousset-Rouard, bu üzüm bağına bir servet harcadı. Cotes-de-Luberon şarabı denenebilir ve bağda bulunan Tirbuşon müzesi ziyaret edilebilir.
 • Fontaine-de-Vaucluse – “Fontaine” (çeşme) aslında Avrupa’nın en güçlü doğal su kaynağıdır. Bu sevimli köyün olağanüstü ortamının 14. Yy’da burada yaşayan Italyan aşk şairi Petrarca’yla birleşmesi köyün romantik atmosferine katkı sağlamaktadır.

 

Köyler :

  • Roussillon – Bu sevimli köy sıradışı bir manzaranın üzerine kurulmuş gibidir. Kırmızı ve altın renkli toprak ve kanyonlarla garip doğa biçimleri çıkmıştır. Evler de kırmızı kireçten yapılmış olduğu için fotograf için ideal ötesi bir yer. Manzara müthiş.
  • Vacqueyras – Provans’ın en saygın şarap üretimi yapan köylerinden biridir.
  • Gordes – Coulon Vadi’si üzerine asılmış, sevimli küçük köyün evleri birbirinin üzerine yığılmış gibi görünür. Burası daha çok ünlülerin ilgisini çeker.
  • Menerbes – olağan üstü manzaralarıyla etkileyeci bir köy.
 • Seguret
 • Lacoste

 

Öneriler:

*Confiserie Artisanale Denis Ceccon, Apt – Apt, meyve şekerlemelerinin başkentidir. Bu mağaza geleneksel üretim yapar. Kayısıları denemeye değer.

*Linda Lorentz, St Martin de Castillon – California’dan gelen Linda, Provansın en iyi keçi peyniri üreticilerinden biridir. Köyden Viens’e tırmanan yolda ya da Apt pazarında ürünleri bulunabilir.

Gordes’de meydandaki heykelin olduğu yer,  “A good Year” filminde Marion Cotillard’ın garsonluk yaptığı kafenin olduğu yer. Burada tam bu meydanda bir kafede, ama mutlaka yeşil sonsuz manzaraya bakan bir balkonda şarap içilmeli

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s