Marsilya

Aylar süren heyecandan sonra valizler kapandı ve Provans gezimizin ilk durağı olan Marsilya’ya iniş yaptık. Araba kiralama işlemlerinin ardından, hızlıca Marsilya’nın limanı Vieux Port’a vardık.

Vieux Port , eğlence tekneleriyle ve kıyısını süsleyen restorantlarla beraber inip çıkan liman, kent sakinlerinin şenlik yapmak ve pazardan balık almak için toplandığı yer.

Limana indiğimizde,rastgele oturduğumuz restorantın garsonunun Türk olduğunu fark edip, gezilecek yerler için biraz bilgi istedik. Daha önce yapmış olduğumuz çalışmalardan çıkardığımız her soruya : ‘Orda görecek hiçbirşey yok!’ cevabını alınca ve Gay festivaline de rastlayınca, limanda kalıp bu renkli görüntülere tanık olmayı tercih ettik.

IMG_8090 IMG_8074 IMG_8054 IMG_8048_1

 

2600 yıl önce Orta Asya’dan gelen Yunanlı göçmenler tarafından kurulan Marsilya, Fransız müziğinin, futbolun ve dünyanın en lezzetli balık yemeği “ bouillabaisse” nin yurdu olan Marsilya, aynı zamanda ülkenin en eski kenti.

Biz de bu eski kente biraz tepeden bakabilmek için Notre-Dame-de-la-Garde katedraline çıktık. Bu Romanesk- Bizans tarzı kilise Marsilya’nin başlıca simgesidir. Kentin en yüksek tepesine tüneyen ve büyük, altın Meryem heykeliyle daha da yükselen kilise, kentin her yerinden görülebilir. ( ücretsiz)

IMG_8095_1 IMG_8094 IMG_8105 web

Kalbimizde lavanta tarlalarının ve taş evlerin olduğu eski kentler olduğu için Marsiya’ya az vakit ayırarak, yeniden Aix-en-provence’a doğru yola koyulduk.

 

Görülecek yerler:

*Vieux Port – Bu eski liman kenti , eğlence tekneleriyle ve kıyısını süsleyen restorantlarla beraber inip çıkan liman, kent sakinlerinin şenlik yapmak ve pazardan balık almak için toplandığı yerdir.

*Notre-Dame-de-la-Garde – Bu Romanesk- Bizans tarzı kilise Marsilya’nin başlıca simgesidir. Kentin en yüksek tepesine tüneyen ve büyük, altın Meryem heykeliyle daha da yükselen kilise, kentin her yerinden görülebilir. ( ücretsiz)

 

*La Panier ve Vieille Charite – Marsilya’nin en eski mahallesidir. Yunanlılar buraya yerleşmiş ve ardından göçmenler burada yaşamlarını sürdürmeye devam etmiştir. Küçük sokaklar farklı aksanlar ve kültürlerle farklılığını korumaktadır. En göze çarpan yanı, artık mükemmel bir kültür merkezine donüştürülmüş olan 17. Yy’dan kalma düşkünler evi La Vieille Charite’dir. ( giriş ücretli )

*Palais Longchamp – Görkemli II. Ampir üslubuyla bezenmis 19.yy’daki “ altın cağının” en güçlü ifadesidir. ( giriş ücretli )

*Rue de la Tour – Marsilya’nin önde gelen moda yaratıcılarının toplandığı küçük bir sokak

Dükkanlar:

*G Bataille – Marsilya’nin en iyi şarküterisi

*Souleiado – Provans’a özgü dokumalar, sofra eşyası, keten kumaş ya da giysiler satan bir dükkan

*Le Four des Navettes – Kentin en iyi fırını. 1781 yılından beri portakal çiçeğiyle tatlandırılmış ve tekne biçimi verilmiş geleneksel Marsilya kurabiyesi “navette” ile herkesin gözdesi

*Dromel Aine – 1760 yılından beri fantastik çikolatalar, tatlılar, nadir çaylar ve kahveler satan kaçırılmaması gereken bir Marsilya deneyimi

Restorantlar:

*Le Miramar – Kentin en iyi “bouillabaisse” ini sunan, terasından Eski Limanin manzarasının izlenebileceği bir Marsilya kurumu. (50-60 eur)

*Chez Madie“Pieds et paquets” ve “daube” gibi özel Provans yemekleri sunar. ( 30 eur’dan az)

*Chez Toinou – Marsilya’da deniz ürünü yemek için en iyi ve en ucuz yerlerin başında gelir. 15 eur’ya “plateau de fruits de mer” alınabilir. Gelenekseller icin midye& patates kızartması vardır.

( 40-50 eur)

 

Öneriler :

 • Stalingrad meydanının yanındaki Brasserie Danaides’de kahve molası verin.
 • Agaçlık Cours Joseph Thierry’yi ve ardından Longchamp bulvarını takip ederik Palais Longchamp’a gidin.
 • Longchamp parkından geçerek Place Marechal Foch’a gelip; muzisyenlerin ve sanatçıların toplandığı Cours Julien’e gitmek için La Liberation bulvarına girip soldaki Rue st. Savournin’e dönün.
 • Pazar yerinin merkezi Du Marche des Capucins meydanına kıvrılarak inip dükkanların eşliğinde Rue St Ferreol’u tırmanın.
 • Place de la Prefecture ve Rue Edmond Rostand’da galeri, antikacı ve ıvır zıvır tezgahlarını dolaşın.
 • Geziyi galeriler, restorantlar ve barlar bölgesi olan Thiars meydanında sonlandırın.
 • Le Caribou’da güzel bir yemek yeyin.
 • Le Mas D’Entremont otelinde akşam yemeği ( pahali) alın.
 • Old Town’da akşam gezintisi, Le Grillon’de antrikot ve şarap

2 thoughts on “Marsilya

 1. Pingback: Lavanta Diyarı : Provans | fatoş pur

 2. Pingback: Lavanta Diyarı : Provans | fatoş pur

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s