Lavanta Diyarı : Provans

Yine aylar önceden alınmış biletimizin gününün gelmesi için sabırsızlıkla geçen günler sonunda, gitme günü geldi çattı.

Aylarca lavanta tarlalarında çekeceğimiz fotoğrafların hayalini kurup durduk. Gideceğimiz yerlerde çekilmiş yüzlerce fotoğrafı karıştırdık ve derken kendimizi o fotoğrafların içinde buluverdik.

Bilet fiyatını daha uygun hale getirebilmek için gidiş Pegasus olarak alıp, yolculuğumuza Marsilya’dan başladık. Oldukça uzun mesafeler yapacağımızdan, gitmeden önce araba kiraladım. Arabamızı almaya gittiğimde Opel yerine BMW X1 jeep verdiklerini görünce önce sevindim ama daha sonra yolculuğum boyunca , özellikle Güney Fransa’da kimsenin dar yollar ve park sorunu yüzünden büyük araba istemediğini anlamış oldum.

IMG_8041

Arabalarımızı alıp, Marsilya’da hızlı bir tur atmaya karar verdik. Bizi Gay festivali karşılayıverdi ve öğle yemeğimizi renkli görüntüler eşliğinde atıştırmış olduk.

IMG_8052

Katedrale çıkıp, şehre hızlı bir kuş bakışı attıktan sonra, otelimizn olduğu Aix-en-provence şehrine geçtik. Biraz dinlenmenin ardından, Cours Mirabou’da yürüyüp, daha renkli olan Rue Espariat’a geçip , meydandaki havuzun önünde keyifli bir kafede günü bitirdik.

Sonraki günlerde bizi oldukça yoğun bir program bekliyordu.

Camargue’da Avrupa’nin tek kovboylarını ve güzel atları aradık. Arles’da tiyatro festivaline şahit olduk. Le Baux de Provence’ de şövalyeleri gördük. St.Remy de Provence’de keyifli bir İtalyan yemeği yedik. Aix-en-provence’da pazarı dolaştık, Gordes ve Roussillion köylerini ziyaret ettik. Abbaye Notre-Dame de Senanque’da lavanta tarlalrının içinde yuvarlandık. Lavanta müzesini ziyaret ettik. Parfümün doğduğu kent Grasse’de Parfüm Müzesini dolaştık.

Provans bölgesinin ardından , Cote d’azur kıyılarına geçerek Nice ve civar köylerini gezdik.Nefes nefese Eze’ye çıktık. Cap Ferrat’ya aşık olduk. Hızımızı alamadık, İtalya’ya Ventimiglia’ya geçtik.

Monaco ve Monte Carlo’yu gezdik. Cafe de Paris’de akşam yemeği yeyip, kumarhaneye gelenleri izledik.

Cannes’a gidip, muhteşem havai fişek gösterisi izledik.

Son günü tüm haftanın yorgunluğunu atmak üzere, yine Cap Ferrat’da plajda yayılarak geçirmeye karar verip, kendimizi berrak sulara bıraktık. Air France  ile yine Marsilya’dan bu harika bölgeye tekrar gelmeyi dileyerek evlerimize dönüş yaptık.

20140611_150016

Seyahat plani

2 thoughts on “Lavanta Diyarı : Provans

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s