Dantel şehir : Gdansk !

Henüz İtalya’daki tatlı yorgunluğu üstümden atamamışken, tekrardan düştüm yollara. Müşteri ziyareti için bu sefer gideceğim güzergah Gdansk idi. Polonya daha önceden gittiğim bir yer değildi. Biraz ani bir seyahat olduğundan çok da araştırma yapamadan Varşova‘ya uçtum. Düşümcem oradan araba kiralayarak Gdansk’a geçmekti.

gdansk_47 gdansk_49 gdansk_67

Hava alanında araba kiralama fiyatlarıyla, Gdansk’a direk uçuşun fiyatını karşılaştırdığımda yaklaşık aynı ücret olduğunu gördüm. Vakit de kazanmak amacıyla iç hatla Gdansk’a uçtum.

gdansk_7 gdansk_23 gdansk_64

gdansk_11 gdansk_24 gdansk_50

15.50 uçağıyla yaklaşık 1 saatlik uçuş yaparak Baltık denizinin kenarında olan Gdansk’ a vardım. Şehre indiğimde gerçekten çok şaşırdım. Belki adından mıdır bilemem ama pek de ilgimi çekmemişti buraya gelmek. Meğer nasıl güzel bir şehirmiş! Muazzam tarihi binalar, üzerlerinde müthiş işçilikler ile küçücük ama çok şirin adeta birer dantel gibiydiler. Şehrin içinden geçen Motlawa nehri ise ayrı bir güzellik katmış. Kendinizi ortaçağda hissedip, o büyülü ortama giriveriyorsunuz birden.

gdansk_63 gdansk_75 gdansk_85

Bu büyülü şehir, güzelliğinden olsa gerek 12. yy’dan beri Almanya ile Polonya arasında çekiştirilip kalmış. I. Dünya savaşı sonunda Almanya yenilince, nüfusun neredeyse tamamı Alman olmasına rağmen “ Özgür Şehir” ilan edilmiş ve yetkisi Milletler Cemiyetine verilmiş. 1939’da Almanlar tarafından tekrar işgal edilince, yine Alman topraklarına katılmış. (Eski adı Danzing olarak) II. Dünya savaşı sonunda ise Gdansk adını alarak Polonya’ya bağlı bir şehir olmuş.

gdansk_102 gdansk_131 gdansk_43

Zaman zaman Dünyanın Amber merkezi olarak da adlandırılan bu şehirde, bu taşın her türünü bulmak mümkün.
Önce Dluga Street’de (eski şehir) bir tür attıktan ve binaların güzelliğini izledikten sonra, biraz da arka ara sokaklara daldım. Bir şehri tanımak istiyorsanız her zaman yürüyün ve arka sokakları keşfedin.
Güneşin batısına doğru nehre paralel restorantlara doğru yürüyüp, tüm balkonlarından çiçekler sarkan restorantlardan gözüme kestirdiğim bir tanesine oturdum.

gdansk_20 gdansk_29 gdansk_101 gdansk_106

GOLDWASSER adındaki bu yerde, nefis bir bonfile yedim. Buraya kadar gelmişken et yememek olmaz diye düşündüm. Önden spesyalleri olan bir çorba ve ardından tatlıyla bitirdiğim yemeğimin hesabı 111 PLN geldi.

gdansk_122 gdansk_123 gdansk_124 gdansk_144

Yemek sonrası otelime döndüm. Nehrin kenarındaki Qubüs Hotel‘i, eski şehire yakın olmasından dolayı özellikle tercih etmiştim ama görünce anladım ki aslında daha yakın olan başka oteller bulabilirmişim.

gdansk_112 gdansk_113 gdansk_137 gdansk_147

gdansk_33 gdansk_93 gdansk_127

Kahvaltı sonrası toplantım için yola çıktım. Mesafe zaten çok yakınmış. Avrupa’da park etmek de genel sorunlardan biriyken , araba kiralamayarak doğru bir karar verdiğimi anladım. Keyifli ve verimli bir toplantıdan sonra, otelin sunduğu ücretsiz bir hizmet olan nehirde tekne gezintisini aldım. Bu dantel şehri bir de nehirden görmek beni bir kere daha etkiledi. Havanın parçalı bulutlu olması ve arada çıkan güneşle beraber bana bir filtre etkisi yaratmasıyla sıcacık fotoğraflar yakalamıştım. Vakit az ve görecek çok şey olduğu için Gdansk’i tekrar görülecekler listesiyle mor valizime atıp, Varşova ya geri dönüş yoluna çıktım.

gdansk_80 gdansk_81 gdansk_84 gdansk_88 gdansk_131 gdansk_148

 

 

IMG_20130719_183655

3 thoughts on “Dantel şehir : Gdansk !

  1. Pingback: Kısa bir göz atış : Varşova ! | M O R V A L i Z

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s